Search

Články

Anishinaabeg – Odžibwejové a jejich nejbližší příbuzní

Je-li možno nazvat nějaký kmen prototypem pokud jde o kulturní areál Východních lesů, pak jsou jeho ikonickými představiteli vedle Irokézů bezesporu Anishinaabeg (tj. Odžibwejové a jejich příbuzní). Tito vodní nomádi, z jejichž jazyka pocházejí slova jako kánoe, wigwam, nebo squaw, vytvořili bohatou a rozmanitou kulturu, vycházející z hlubokých šamanistických tradic.

Kalumet z oblasti horní Missouri, Mandan (?), sb. Duke Paul of Würtemberk, British Museum

Catlinitové dýmky zlaté éry bizoních dnů

Dýmka míru či kalumet jsou pojmy, které neodmyslitelně patří k vžité představě o Indiánovi. Dýmky z červeného kamene catlinitu – a nejen ty – skutečně také hrály v osobním, společenském i náboženském životě Indiánů významnou roli. Mnohé byly úchvatnými uměleckými díly, do kterých se promítaly spiritualita, estetické cítění a technologické možnosti daných období.

Několik ukázek perforovaných a rytých broží různých typů

Stříbrné ozdoby používané Indiány oblasti Východních lesů

Ozdoby z mincovního stříbra, původně vyráběné pro Indiány bílými stříbrotepci na objednávku kožešinových společností, se staly dominantním prvkem módní estetiky a statutárním symbolem etnik skoro celé východní poloviny severoamerického subkontinentu. Někteří Indiáni, zejména Irokézové, se postupně také naučili jejich výrobě.

Pouzdro na pušku v athabaském stylu vyrobené autorem článku.

Pouzdro na pušku ve stylu Athabasků

Poté, co jsem si pořídil dlouhou pušku od Kiblera, vyvstala otázka nějakého pouzdra. Puška na táboření dost trpí a pouzdro pomůže. Volba padla na pouzdro na pušku v indiánském stylu kmenů jazykové skupiny Athabaska. Taková pouzdra jsou jednoduchá, stylová a praktická i hezká.

Kurz quillování na Beaver city 10.2.2024

Dne 10.2.2024 se ve westernovém městečku Beaver City konal kurz vyšívání ursoními ostny, který přilákal asi 15 nadšených účastníků.

Jim Beckwourth

Jim Beckwourth byl dobrodruh, horal, lovec kožešin a jedna z nejvýraznějších osobností osidlování divokého západu. Míšenec černošské otrokyně a bílého plantážníka to dotáhl až na náčelníka Vraních indiánů, kmene, který jej adoptoval za vlastního. Jeho barvité historky jsou až k neuvěření a spory o jejich spolehlivosti se vedou i mezi renomovanými historiky.

Autor článku s hotovou, vlastoručně vydělanou jelenicí.

Jakou použít kůži?

Hlavní rozdíly mezi jelenicemi činěnými zvířecím mozkem a průmyslově. To je častá otázka mnohých začínajících i pokročilých výrobců indiánských výrobků či replik. Možností je více. Pojďme se na ně podívat blíže.

Stíhlové udidlo s uzdou lakotských indiánů.

Indiánské uzdy na Velkých pláních

Indiáni na Velkých pláních používali při jízdě na koni většinou bělošské uzdy (španělské, mexické a později americké), které se k nim dostaly společně s koňmi. Často je zdobili dle svého vkusu korálky, ursoními ostny nebo stříbrnými či alpakovými řetízky či tepanými ozdobami. Někdy používali indiáni i vlastní primitivní uzdy vyrobené z provazů.

Filosofie reenactmentu – tvorba postavy

Základem reenacmentu je zpodobňování osob a situací z období a z oblasti, které nás zajímají. Je to komplexní a dlouhodobý proces, který nesestává jen z výroby oblečení a předmětů denní potřeby, ale i ve studiu historických reálií a souvislostí, stejně jako k osvojení potřebných dobových technologií a dovedností. Reenactment má svá pravidla. V tomto článku se zaměřím na pravidla tvorby postavy.