Jedná se o závěrečnou fázi celého procesu činění mozkem. Většina braintannerů tuto fázi vynechává, nebo vůbec neví, že by ji měli absolvovat. Je to ale chyba. Po absolvování procedury praní a vyrovnávání dostaneme mnohem kvalitnější produkt, se kterým se pak lépe pracuje.
Cílem těchto procedur je zejména:
Odstranění silného kouřového aroma z vyuzené kůže
Po vyčinění a vyuzení je kůže silně cítit kouřovým aroma. Toto sice samo časem vyčichne, ale to může trvat měsíce. Po vyprání ve vodě se většina aroma ztratí, i když nějaké zbytkové většinou ještě zůstane. Je to ale zlomek původního aroma.
Sjednocení a zesvětlení barvy kůže
Většina kůží nemá po vyuzení zcela rovnoměrnou barvu. Některá místa mohou být světlejší, jiná tmavší. Vypráním kůže se barva sjednotí. Po vyprání kůže také zesvětlá, což jí přidá na přirozenějším vzhledu. Obecně platí, že kůže zesvětlá tím více, čím více bude vystavena přímému slunečnímu svitu (slunce má silné bělící účinky). Opakovaným praním a vystavováním kůže slunci může dojít až k jejímu vybělení, aniž by se ztratila funkce kouře. Pokud člověk vyrábí produkt, na který potřebuje více kůží se stejnou barvou (například halenu), je vhodné vyprat tyto kůže dohromady v jedné nádobě. Jejich barva se pak navzájem sjednotí.
Očištění případných nečistot vzniklých při uzení (zejména saze)
Během procesu uzení může dojít k uvolnění sazí nebo nečistot (například při uzení nad kamny), které se mohou usadit na kůži. Voda tyto saze většinou dobře odstraní.
Vyrovnání plochy kůže do roviny (odstranění nerovností a vln)
Prakticky všechny kůže po procesu valchování se vyznačují celou řadou „vln“, či „pupků“. Jde o to, že když se položí kůže na plochou zem, nebude ležet rovně jako prkno, ale bude vypadat jako zvlněná krajina s vystupujícími pahorky a kopci. Toto „vlnobití“ je způsobeno vytahovaním kůže přes provaz či ostrou hranu. U některých projektů to nevadí, ale u jiných je lepší, když je kůže rovná. Vypnutím kůže do rámu dojde k jejímu vyrovnání do naprosté roviny.
Roztažení a ztenčení kůže
Kůže vytažená v rámu bude větší, tenčí a bude se méně roztahovat.
Postup
Je více než jednoduchý. Napustíme kbelík plný teplé, čisté vody a ponoříme do ni kůži. Drhneme ji jako bychom ji prali. Za chvíli se začne voda barvit do hněda. To se z kůže vyplavuje dehet a špína. Pokračujeme nějakou chvíli, až je voda hodně tmavá. Pak vyměníme vodu a pokračujeme v praní kůže. Voda se začne opět barvit dohněda, ale méně než dříve. Takto pokračujeme s výměnou vody, až bude mít voda jenom mírné nebo žádné zabarvení. To znamená, že jsme vymyli všechen přebytečný dehet a špínu. Alternativně se na praní kůže dá použít i jádrové mýdlo. Proces mytí se tak urychlí a výsledná barva kůže bude ještě světlejší.
Pak vypneme kůži do rámu běžným způsobem. Dírky stačí dělat daleko od sebe, cca 15-20cm. Vyšněrování nemusí být precizní. Pak se kůže vypne, jak to jenom půjde. Dále již stačí nechat kůži přirozeně uschnout.
Většina kůží po uschnutí ztvrdne, někdy více, někdy méně. Kůži odvážeme z rámu a mírně ji zvalchujeme na provaze. Stačí párkrát přetáhnout sem a tam. Kůže rychle povolí a vrátí se do původní měkkosti, ale původní pupky a vlny se již znovu nevytvoří. Kůže by měla být zcela čistá, světlá, měkká a naprosto rovná, bez jakýchkoliv vln a boulí.
Kouřové aroma by mělo být slabé nebo žádné. Případné zbytkové kouřové aroma časem vyčichne samo.