Váčky na ocílku

Print Friendly, PDF & Email

Zdobené váčky na ocílku jsou jak praktické, tak i krásné. Indiáni, či spíše indiánky je používali často. Ocílky jsou vyrobené z uhlíkaté oceli, zakalené na vysokou tvrdost, takže jsou dosti křehké. Pokud ocílka spadne na kámen, nebo když se dostane pod tlak, snadno se zlomí. Váček z tuhé kůže pak může zlomení zabránit.

Váčky na ocílky nosily ženy často pověšené na opasku, aby měly křesací potřeby po ruce, případně mohly být uložené i v parfleši.

Nádherný váček na ocílku kmene Kiowa.
Nádherný váček na ocílku kmene Kiowa.
Ženský opasek, na který je pověšený váček na pupeční šňůru, váček na šídlo, pouzdro na nůž a zcela vpravo je váček na ocílku.

Původ

Většina dochovaných váčků na ocílky pochází z oblasti centrálních nebo jižních plání. Specialisty na jejich výrobu byli Kajovové, jejichž váčky patří k těm nejkrásnějším a nejpropracovanějším. Zřejmě to byli oni, kteří váčky na ocílky vymysleli, jelikož nejstarší dochované exempláře pochází právě od Kajovů. Od nich se pak rozšířily k okolním kmenům, zejména ke Komančům, k Jutům, Šošonům, Apačům, k Arapahům, Šajenům a nakonec i k Lakotům. Kajovové zřejmě váčky vyráběli ve větším množství, a ty se pak mezikmenovým obchodem dostávaly i ke vzdáleným kmenům.

Váček na ocílku kmene Kajova, pohled zepředu i zezadu. Zadní strana byla většinou vyšitá méně, než přední.
Váček na ocílku kmene Kajova, pohled zepředu i zezadu. Zadní strana byla většinou vyšitá méně, než přední.

Popis

Materiál

Ve většině případů se tyto váčky vyráběly z komerční hověziny, bělochy industriálně vyráběné kůže na boty, řemeny, brašny a podobné věci. Takovou kůži mohli indiáni sehnat přímo od obchodníků, nebo mohli třeba použít i staré boty, koňské postroje, brašny nebo kufříky, ať již je získali výměnným obchodem, nebo třeba loupeží. Pouze velmi malé procento váčků je vyrobeno z měkké, mozkem vydělané jelenice. To je zřejmě proto, že komerční hovězina je mnohem tužší a proto lépe chrání křehkou ocílku před zlomením.

Tvar

Typickým tvarem je lichoběžník, kdy spodní strana je širší než horní strana. Boční strany mohou být rovné, ale často jsou elegantně prohnuté a zaoblené. Pro ty kajovské je typický protáhlý design s výrazně prohnutými boky, zatímco ostatní kmeny vykazují spíše rovnější linie. Málokdy jsou váčky striktně obdélníkové, ale existují i takové případy. Některé váčky mohou mít spodní hranu zlomenou nebo jakoby vykrojenou.

Překlopky

Prakticky pro všechny váčky je typická překlopka, zpravidla zaoblená, která tvoří se zády jeden díl. Některé překlopky mohly být zajištěny řemínkem, ale většinou nebyly, prostě překlopka byla jen přehnutá. Vzhledem k tomu, že váčky byly dost těsné, tak nehrozilo, že by ocílka nějak sama vypadla.

Elegantní prohnutí boků je typické pro Kajovy
Elegantní prohnutí boků je typické pro Kajovy
Stejný váček jako na vedlejší fotce vyfocený zezadu. Zadní strana byla většinou zdobená méně nebo vůbec.
 Lichoběžníkový tvar kajovského váčku na ocílku
 Lichoběžníkový tvar kajovského váčku na ocílku
 Hranatý design, pravděpodobně Jutové.
 Hranatý design, pravděpodobně Jutové.
Váček bez rovné spodní hrany, pravděpdobně Lakotové.
 Váček bez rovné spodní hrany, pravděpdobně Lakotové.
 Další váček, který nemá rovnou spodní hranu.
 Další váček, který nemá rovnou spodní hranu.

Zdobení

Téměř všechny dochované ocílkové váčky (až na několik velmi málo výjimek) jsou zdobené korálkovou aplikací, nejčastěji na obou stranách, přičemž výšivka na přední straně je obyčejně větší a výšivka na zadní straně je menší. Některé váčky jsou vyšívané jenom na přední straně, ale je to spíše výjimka. Pravidlem bývá i oblouk řadového stehu, který kopíruje okraj překlopky, některé překlopky mohou být vyšité úplně celé.

Výšivka bývá vyvedena řadovým nebo i plošným stehem. Design se pak liší podle kmene. Úplně nejstarší dochované kajovské váčky jsou vyšité pony beads, nejčastěji červenými, modrými, černými a kukuřičnými a nesou vzor dvou hor (trojúhelníky) nebo přesýpacích hodin (trojúhelníky proti sobě), pozdější váčky vyšité seed beads již nesou složitější geometrické vzory a linie. Váčky ostatních kmenů pak většinou vycházejí z designu typického pro ten či onen kmen, který je přizpůsoben velikosti a rozměru váčku. Váčky Jutů, Lakotů a Šajenů jsou tak tvořeny navazujícími řadami řadového stehu. Často nesou design přesýpacích hodin (dvou hor, či trojúhelníků proti sobě, případně v kombinaci se čtverci.

Boční hrana mnoha váčků je ozdobená také korálky, tzv. obloučkovým stehem, kdy vlákno vytváří jakousi spirálu. Korálky tak umně skryjí nevzhlednou hranu.

Váček s lakotským nebo šajenským designem. Pravděpodobně není vyroben z komerční hověziny, ale měkké vydělané kůže. Není to obvyklé, ale existují takové případy.
Váček s lakotským nebo šajenským designem. Pravděpodobně není vyroben z komerční hověziny, ale měkké vydělané kůže. Není to obvyklé, ale existují takové případy.
Váček na ocílku kmene Arapaho
Váček na ocílku kmene Arapaho

Typickým ozdobným rysem váčků na ocílku je řada kornoutků, které zdobí jeho spodní hranu a pak okraj kulaté překlopky. Kornoutky vyráběli indiány tak, že z cínových plechovek na tabák vyřízli lichoběžníkový tvar, který pak stočili do kornoutku. Kornoutky se následně vypálily v ohni, aby získaly tmavou barvu. Kornoutky se pak navlékaly na kožené řemínky, na kterých se zajistily tak, že se na řemínku udělal uzlík. Některé váčky mohly být zdobeny ještě mosaznými nebo častěji stříbrnými puklicemi (ve skutečnosti šlo o alpaku, slitinu mědi, zinku a niklu) na překlopce. Takové ozdoby jsou typické pro indiány jižních plání.

Dalším typem zdobení byly jakési „ocásky“, které visely ze spodních rohů váčků. Většinou se jednalo o obyčejné kožené řemínky, které mohly být ozdobeny dalšími kornoutky, korálkovou omotávkou, nebo i různými kovovými plíšky.

Jak jsem již napsal, váčky si často připevňovaly ženy na opasek, proto byly tyto opatřeny na zadní straně řemínkem.

Typický váček kmene Kajova s ještě typičtějšími bočními "ocásky"
Typický váček kmene Kajova s ještě typičtějšími bočními "ocásky"
Váček kmene Kajova nebo Arapaho
Váček kmene Kajova nebo Arapaho

Mohlo by vás také zajímat

Lucerna na stylové táboření

Dřevěná lucerna na svíčku. Zástěny jsou vyrobeny z tenké surové kůže....

Rám na ruční bubínek – masívní jasan, ručně ohýbaný

Rám na ruční buben. Jedná se o ručně napařovaný a ohýbaný masívní ja...

Kniha Lid Rudého oblaka, George Hyde

Čtivé a podrobné vylíčení dějin siouxského kmene Oglalů v rozmezí let ...

Scraper – škrabka na kůže z jeleního parohu, nástrojová ocel

Škrabka na kůže, vyrobená podle dobových originálů. Ručka je vyrobena z ...

Kamenný mlat

Hlavice na mlat. Pečlivě vybroušená z tvrdého kamene podle dochovaných ori...

Repliky jsou jenom pro zahraniční trh

Upozornění Zde jsou indiánské repliky, které vyrábím. Jsou určeny zejmé...

Surová kůže – jelení krk

Velice silná surová kůže z oblasti jeleního krku, ideální na podrážky m...

Surová kůže – rawhide hovězí, vaz

Hovězí rawhide, surová kůže, spíše silnější, ideální na výrobu št...

Deník trapera

Kniha Deník trapera Překlad knihy Deník trapera, od Osborna Russella je dokon...

Kniha Deník trapera – aneb devět let pobytu ve Skalistých horách mezi roky 1834-1843

Překlad knihy Deník trapera od Osborna Russella. Formát A4, 120 stran, barevn...

Kelnatky hladké, velikost 25-30 mm, balení 30 ks

Kelnatky, velikost 25-30 mm, balení 30 ks. Pouze do vyprodání zásob.

Kniha Karl Bodmers America

Asi nejobsáhlejší katalog Bodmerových obrazů. Karl Bodmer byl švýcarský ...

Chat Icon Chat Icon