Podsedlové deky jsou neodmyslitelně spojeny s použitím koňských sedel, a to prakticky ve všech kulturách světa. Kultury indiánů Velkých plání v tomto nebyly výjimkou. Podsedlové deky, jak už název napovídá, slouží k vypolstrování oblasti mezi koňským hřbetem a samotným sedlem.
Jejich účelem je zajistit, aby tvrdá konstrukce sedla koně netlačila a nezpůsobovala mu během jízdy bolestivé odřeniny.
Bizoní kožešiny
Indiáni Velkých plání používali jako podsedlové deky nejčastěji to, co měli nejblíže po ruce, a to byly vydělané bizoní kožešiny. Stačilo vyříznout z vydělaného bizoního pláště s chlupy obdélník, který se pak koni přehodil přes hřbet, většinou chlupem dolů. Na něj se pak položilo sedlo.
Samozřejmě deka musela být o něco větší, než sedlo, tak, aby na každé straně přesahoval nějaký ten decimetr. Někdy se mohla deka nastřihnout dvojnásobně velká, v takovém případě se přeložila na půlky, masovou stranou k sobě. Tím se polstrování, a tím i pohodlí koně zvýšilo dvojnásobně.
Ostatní druhy podsedlových dek
V dobách, kdy již indiáni získali od bílých obchodníků Hudsons Bay či jiné komerční deky, mohli je také používat jako polstr pod sedlo (samozřejmě na několikrát přeložené). V některých případech používali indiáni i obyčejné vydělané usně bez chlupů nebo v pozdější době dokonce i bavlněné nebo lněné plátno. Indiáni kmene Navaho vyráběli nádherné vlněné deky, které tkali na stavech do pestrobarevných vzorů a které prodávali dalším kmenům.
Použití
Podsedlové deky se používaly v kombinaci se všemi typy prérijních sedel, tedy ženských dřevěných sedel, tetřívkových sedel i polštářových sedel. Určitou výjimku tvořily deky zdobené, které se používaly většinou pouze v kombinaci se ženským dřevěným sedlem.
Zdobení
Některé podsedlové deky mohly být nádherně zdobené výšivkou z korálků, ursoních ostnů, panely vlněné látky nebo kombinací předchozích technik. V různých oblastech Velkých plání se vytvořily specifické styly zdobení, které se pokusím stručně popsat.
Lakotský styl
Jeden z nejstarších a nejkrásnějších stylů podsedlových dek se vyvinul v oblasti centrálních plání. Zdá se, že jeho hlavními průkopníky byly kmeny Lakotů, které deky vyráběly ve velkém a pak je obchodními cestami šířily k ostatním kmenům centrálních plání a ještě dále.
Podsedlové deky lakotského stylu jsou vyrobeny z bizoní kůže nebo kožešiny obdélníkového či lichoběžníkového tvaru, asi o 20-30 cm delším než je délka sedla. K rohům našily indiánky ještě čtyři obdélníky, nezřídka s třásněmi. Všechny čtyři hrany obdélníku (či lichoběžníku) a také všechny rohové nášivky pak vyšily korálky, nebo kombinací korálků a ploch z modrého či červeného vlněného sukna.
Celé zdobení bylo důmyslně vymyšleno tak, aby zdobené plochy byly viditelné i po instalaci sedla, tedy aby sedlo nezakrývalo zdobení.
Starší styl (před rokem 1850)
Nejstarší podsedlové deky tohoto stylu jsou vyšity korálky pony beads a pocházejí z období před rokem 1850. Pozdější exempláře jsou pak vyšity seed beads a prakticky všechny nesou typický lakotský design.
Jedna z nejstarších podsedlových dek tohoto stylu se nachází v Buffalo Bill Historical Center v Cody ve Wyomingu. Pochází z období kolem roku 1835 a získána byla v oblasti Honí Missouri, kam se ale mohla dostat od Lakotů prostřednictvím obchodu. Je zdobena panely červeného vlněné sukna a korálky pony beads v barvě bílé, prachově modré a noční modré.
Další stará podsedlová deka pochází z amerického muzea National Museum of American Indian ve Washingtonu. Ozdobená je korálky pony beads v barvě prachové modré, bílé a noční modré. Pochází z období mezi roky 1830-1850.
Jeden exemplář lakotské podsedlové tašky se podařilo získat poručíku G. K. Warrenovi po bitvě u Ash Hollow v roce 1855, kdy byl americkou armádou poražen lakotský kmen Sičanguů. Je ozdoben našitými panely modré vlněné látky a bílými a prachově modrými pony beads. V současné obě se nechází v American Muesum of Natural History ve Washingtonu DC.
Další unikátní exemplář je označen jako šajenský a nachází se v Denver Art Museu. Je vyšit prachově modrými, bílými, nočně modrými, červenými a kukuřičnými pony beads. Téměř identický kus se nachází v soukromé sbírce Masco a je označen jako lakotský.
Ve stejné soukromé sbírce (Masco) se nachází ještě jedna stará deka, také vyšitá pony beads a označená jako lakotská. Další stará deka se nachází ve State Historical Museum of Iowa a je označená také jako lakotská a pochází z období kolem roku 1840. Je vyšita modrými, bílými a černými pony beads.
Novější styl (po roce 1850)
Po roce 1850 se lakotské podsedlové deky začaly postupně vyšívat převážně korálky seed beads s typickými lakotskými vzory tohoto období. Ve sbírkách jich existuje ohromné množství a je jisté, že mnoho jich bylo vyrobeno na prodej okolním kmenům, kde také mnoho z nich získali sběratelé. Proto jsou některé lakotské deky mylně označeny názvem jiného kmene.
Alternativní lakotský design
Kromě tohoto tradičního stylu se čtyřmi obdélníkovými nášivkami v rozích existují také lakotské podsedlové deky alternativního designu, většinou se jedná o obyčejné obdélníky bizoní kůže či kožešiny, bez rohových nášivek a často jsou vyšity řadami ursoních ostnů. Některé mohou být ozdobeny ještě navíc “hřebeny” ze surové kůže omotanými ursoními ostny.
Transmontánní styl
Jiný typ zdobení používaly tzv. “transmontánní kmeny”, tedy Vrány, Šošoni, Ploskohlavci a kmeny Kolumbijské plošiny. I jejich podsedlové deky měly lichoběžníkový tvar a i ony byly ze stejného materiálu jako ty lakotské, ale typ zdobení byl jiný.
Všechny čtyři hrany byly ozdobeny málokdy, většinou se zdobení týkalo pouze zadní hrany deky a asi 30 nebo 40 cm boční hrany v zadní oblasti. Někdy mohly být do zadních rohů (někdy i předních) našity dodatečné kousky obdélníkové kůže, podobně jako u lakotské varianty, které byly také ozdobeny výšivkou.
Zdobení sestávalo většinou z našití panelů z vlněné látky v alternativních barvách (modré a červené), přes které byly našity řádky korálků vyšitých řadovým stehem. Někdy se mohly tyto látkové panely střídat s panely výšivek v transmontánním stylu.
Zdá se, že tento styl je poměrně pozdní a vyvinul se až někdy po roce 1850 nebo ještě později.
Styl severních a severovýchodních plání
Podsedlové deky tohoto typu jsou vyrobené převážně z vlněného sukna, méně pak z vydělané kůže. Zdobené jsou převážně korálkovou květinovou výšivkou. Bohužel exemplářů tohoto stylu je ve sbírkách velice málo, proto o něm nelze říci mnoho. Téměř jistě jej používaly kmeny Černonožců, Prérijních Kríjů a prérijních Odžibwejů a možná i některé další kmeny.
Poznámka
Jak jsem již uvedl dříve, všechny zdobené sedlové deky se používaly převážně v kombinaci se ženskými dřevěnými sedly. Pro sedla polštářová či tetřívková se používaly pouze deky nezdobené.