Křesadlová puška od Kiblera – revize povrchové úpravy

Moje křesadlová puška SMR od Kiblera prošla kompletním redesignem. Jak to dopadlo, posuďte sami.

Nedávno jsem se k odhodlal k revizi povrchové úpravy křesadlové pušky od Jima Kiblera, kterou jsem před nějakou dobou koupil v kitu. Eskapády, které jsem s ní prožil jsem popsal v samostatném článku. Zejména se mi nepovedlo moření dřeva, které vyšlo příliš tmavé, takže nebyla téměř vidět kresba tygrovaného javoru (v angličtině curly maple).

To bylo způsobené příliš silným roztokem dusičnanu železitého (tzv. Aquafortis). Po nějaké době experimentování s tímto roztokem jsem našel pravou míru koncentrace, aby dřevo příliš netmavlo. Zjistil jsem, že můj původní roztok byl asi 4x nebo více koncentrovanější, než je optimální koncentrace, i když jsem dodržoval uvedený předpis.

Křesadlová puška od amerického puškaře Jima Kiblera. Koupeno jako stavebnice, postaveno autorem článku.
Původní povrchová úprava

Původní moření se mi podařilo sundat pomocí smirkového papíru, i když ne na 100%. Použil jsem kombinaci červenohnědého lihového mořidla a Aquafortis (oxid železitý rozpuštěný ve vodě) v odpovídající koncentraci. S výsledkem jsem spokojen, posuďte sami.

Tygrování je teď výborně viditelné a pažba má lehký nádech do červena, což jsem chtěl.

Povrchová úprava po revizi
Povrchová úprava po revizi

Závěr

Vždy je lepší nanášet mořilo nebo Aquafortis v nižší koncentraci než ve vyšší, protože pokud je odstín příliš světlý, opakovanou aplikací jej lze snadno ztmavit, ovšem obrácený postup není možný.

Povrchová úprava pušky má zásadní vliv na její vzhled a když samotná operace není složitá ani pracná, je dobré tento krok nepodcenit a jakýkoliv roztok si nejdříve vyzkoušet na odřezku dřeva. I když nemáte k dispozici stejný kus dřeva jako je pažba a každé dřevo reaguje jinak, přesto je dobré si nejdříve účinky toho či onoho mořidla vyzkoušet nanečisto. Vyhnete se pak případným nepříjemnostem.

Pažbení po revizi
Pažbení po revizi
Pažbení po revizi
Pažbení po revizi

Lukáš Navrátil

Ročník narození 1974. Vystudoval odbornou matematiku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy university v Brně. Zabývá se filosofií, teologií, psychologií, spiritualitou, mystikou a historií, zejména obdobím osidlování Amerického západu. Zajímají ho indiáni Velkých plání a Skalistých hor a období traperů a kožešinového obchodu ve Skalistých horách do roku 1840. Mezi léty 1997 až 2012 se zabýval indiánským reenactingem (Vraní indiáni), nyní aktivně traperským reenactingem (horalé, mountainmen). Dále se zabývá překlady odborných knih, pojednávajících o indiánech Plání a traperech a píše články na stránky www.indiani.cz, které vlastní a spravuje. 20 let se živil výrobou autentických indiánských replik pro zahraniční trh zejména v USA.

Mohlo by vás také zajímat