Zkušenosti a postřehy z táboření – plynutí času a informace a vjemy

Print Friendly, PDF & Email
Krajina

Jednou z hlavních součástí reenactmentu je zažít na vlastní kůži to, co musely prožívat v realitě naše vzory, tedy v mém případě indiáni plání. Takové zkušenosti jsou k nezaplacení. Jedna věc je totiž o indiánech číst a druhá věc je si některé věci vyzkoušet v praxi. Pak často člověk změní na leccos názor.

Samozřejmě, že nelze zažít zdaleka všechno. Například nemohu jít v noci krást koně, zúčastnit se útoku psích vojáků na nepřátelskou vesnici, vjet na koni tryskem mezi stádo bizonů, nebo upálit nepřítele zaživa.
Ale řadu věcí vyzkoušet lze. Rozhodl jsem se, že se o některé zkušenosti podělím.

Plynutí času

Život na táboře ubíhá zcela jinak a jiným rytmem, než doma v civilizaci. Je mnohem pomalejší. Člověk ztratí pojem o čase. Neřeší vůbec, kolik je hodin, nebo jestli je sobota nebo středa. Na táboření to vyjde nastejno, den jako den. Člověk má také pocit, že toho času je nějak víc. Nikam se nespěchá, vše plyne svým tempem. Civilizace nás svírá svým pojetím času jako ve svěrací kazajce. Toto poznání je důležité.

Indiáni vnímali čas zcela jinak, než běloši. Kognitivní a analytické myšlení je jim z velké části cizí. Nedělí dny na hodiny a minuty, ani nedělí rok na měsíce nebo dny. Čas vnímají cyklicky a nanejvýše zaznamenávají změny ročních období, podle počasí, rostlin a zvířat, která podléhají přirozeným cyklům. Spěch nebo časový stres je indiánům cizí. Na táboření se lze k tomuto alespoň trochu přiblížit, ale táboření musí trvat minimálně týden, protože člověku trvá několik dní, než se aklimatuzuje.

Informace a vjemy

V civilizaci je člověk bombardován tisíci různými informacemi, jak ve formě textu, tak i zvuků nebo vizuálních vjemů. Ať se již jedná o vjemy z televize, internetu, z obchodů, z reklam, atd. Mnoho lidí a firem se snaží vetřít do naší pozornosti. Naše mysl je pak zahlcená, jak se snaží informace zpracovat. Výsledkem je nesoustředěnost, roztěkanost a únava. Nejhorší na tom je, že člověk nemá srovnání a tak tento teror bere jako normu. Na dobovém táboření tyto vjemy nejsou. Jediné vjemy jsou z přírody, nebo od lidí kolem a tyto nejsou rušivé, spíše uklidňující. Člověk se na táboře lépe koncentruje na většinu činností. Více vnímá přírodu a děje v ní.

Domnívám se, že produktem dnešní civilizace je zejména roztěkanost lidí a neschopnost se koncentrovat a citlivě vnímat jemné nuance. Mozek indiánů v bizoních dobách zpracovával možná setinu nebo i méně rušivých podnětů, které musíme zpracovávat my v denním životě. Jenom obrovské množství negativních informací, které se na nás valí z médií nám způsobují duševní škody, jejichž negativní následky jen ztěží dohlédneme.

Mohlo by vás také zajímat