Indiáni

Poslání indiani.cz

Náplní a obsahem webu www.indiani.cz jsou zejména indiáni Velkých plání v předrezervačním období a také indiánské a traperské hobby – reenacting, nebo také living history.

Web se zaměřuje na odbornost, přesnost a kvalitu informací. Je určen pro lidi, které zajímá především autenticita a etnografická přesnost.

Naopak není určen zájemcům, jejichž zájem je jenom povrchní, kteří postrádají kritické myšlení a neumí rozlišit fikci od reality a věří na romantický mýtus ušlechtilého divocha. Ti pro sebe zcela jistě najdou jiný a vhodnější virtuální prostor.

Pokud ale chcete studovat indiány do hloubky a bez romantických nánosů a zajímají vás především „tvrdá“ fakta, jste tady dobře.

Lukáš Navrátil – provozovatel webu

Překlady

Deník trapera​

Kniha Deník trapera (v originále Journal of a Trapper) od Osborna Russela je autentickou výpovědí člověka, který se osobně účastnil kožešinového obchodu v jeho vrcholném období. Zahrnuje autentické vyprávění toho, co autor zažil mezi léty 1834 až 1843.

Vzpomínky bílého Vraního indiána

Fascinující vyprávění o životě Thomase Leforge, bělocha francouzského původu, který byl v roce 1868 adoptován kmenem Vraních indiánů. Oženil se s Vraní indiánkou a dlouhé roky žil jeden z nich. Na straně Vran se účastnil bojů se Siouxy, Černonožci a dalšími kmeny. Sloužil jako velitel vraních zvědů, jako tlumočník, obchodník, člen domobrany, obchodník, zlatokop a podnikatel.

Nejnovější články

Náhrdelníky z medvědích drápů

Náhrdelníky z medvědích drápů patřily mezi indiány Velkých plání a částečně i Východních lesů k vysoce prestižním ozdobám. Jejich nošení proto bylo vyhrazeno hlavně náčelníkům

Parfleše – schránky ze surové kůže

Schránky ze surové, nevydělané kůže jsou spjaty s kulturami indiánů Velkých plání 18. a 19. století. Časté přesuny tábora vyvolaly potřebu množství schránek, či obalů

Uzení kůží

Uzení kůže je poslední a nezbytný krok činícího procesu. Pokud by se mozkem vyčiněná kůže nevyudila, po namočení a uschnutí by ztvrdla jako plech a

Nejnovější repliky

Upozornění

Zde jsou indiánské repliky, které vyrábím. Jsou určeny zejména pro zahraniční trh, pro sběratele v USA a Západní Evropě, kteří vyžadují maximální dobovou autenticitu a stylovost. Repliky vzhledem ke své kvalitě a ceně nejsou určeny primárně pro český trh. Více informací najdete na mém AJ webu www.matotope.com.