Realizované projekty     O mně     Kontakt    

Výrobky

Materiální kultura

Dobové technologie

Dobové zbraně

Táboření, reenactment

Fauna - zvířata

Blog

Vyhledávání

Přístupy

Výrobky


Všechny výrobky jsou vyrobeny pomocí dobových technologií a z dobových a autentických materiálů, jako jsou mozkem činěné jelenice, dobové korálky, ursoní ostny a další. Všechny výšivky jsou vyšity zvířecí šlachou a vše je sešito také zvířecí šlachou.

Haleny


Válečná halena - Upper Missouri, cca 1830

Válečná halena vyrobená ze dvou kůží ovce tlustorohé, vydělané s proužkem chlupů, intaktním ocasem a běhy včetně kopýtek. Halena je zdobena čtyřmi pásy vyšitými ostny a olemovanými pony beads. Piktografické scenérie zobrazují vítězné bitvy a hrdinské skutky majitele haleny. Červená barva je barvou veliké moci a síly (barveno přírodní hlinkou). Halena je dozdobena koženými třásněmi omotanými na žluto nabarvenými ursoními ostny.

img img img img img img img img img img


Válečná halena - Upper Missouri, cca 1840

Válečná halena z oblasti Horní Missouri z období cca 1840. Vyrobená e z měkkých mozkem činěných kůží jelence a nabarvená je zeleným přírodním pigmentem. Pásy jsou vyšity ursoními ostny a pony beads v barvě prachově modré a bílé. Vše je vyšito a sešito zvířecí šlachou. Halena je dále zdobena pravými lidskými vlasy a na červeno obarvenými koňskými žíněmi. Bryndáky jsou ozdobené červenou vlněnou látkou a pony beads. Šířka cca 160cm, délka 130cm.

img img img img img img img


Válečná halena - Vrány, cca 1870

Zjednodušená varianta válečné košile. Vyskytovala se u Vran a možná i u jiných kmenů Plání nebo Plató v 2.polovině 19.století. Na rozdíl od běžné košile se nejedná o pončo styl a přirozený tvar kůže, ale o rektangulární tvar, který je navíc sešit na bocích. Rukávy jsou taktéž hranatého stylu, nebo spíše lichoběžníkového, protože se k zápěstí zužují. Košile se vyznačuje jednoduchostí střihu i zdobení. Hlavním zdobným prvkem jsou bohaté třásně na spodním okraji, na ramenou, na konci rukávů a na trojúhleníkovém "bryndáku". Třásně jsou nabarveny načerveno, zatímco košile je zelená. Tato kombinace barev byla běžná. Korálkové zdobení tvoří pouze řadový steh podél ramenních švů. Tyto jsou na ramenou navíc doplněny osmi symboly polovičních diamantů či orlích per. Některé originální haleny mohly mít ještě další zdobení, jako korálkový pruh podél spodního okraje, korálkové pásy na "bryndáku" a podobně. Některé haleny mohly být zdobené i skalpy nebo závěsy z hranostajů. Košile je vyrobena z pěti výběrových, velmi jemných kůží z jelence. Všechny třásně jsou dvojité, aby bylo třásnění bohaté. Vše je vysito i sešito pravou šlachou. Korálky jsou staré a velmi kvalitní v barvě světle a tmavě modré, starožluté, světle zelené a transparentní červené. Pigmentové hlinky jsou čistě přírodní a aplikovány pomocí tuku. Vše sešito a vyšito přírodní šlachou. Celková šířka 180cm vč. třásní, délka 80cm vč. třásní, šířka těla 55cm.

img img Detail Detail Detail Detail


Válečná halena - Vrány, cca 1870

Vrány cca 1870 Pohled zepředu Detail Detail Detail


Válečná halena - Vrány, cca 1850

img Detail Detail Detail Detail


Válečná halena - Černonožci, cca 1830

img Detail Detail Detail Detail


Válečná halena - Černonožci, cca 1830

img Detail Detail Detail Detail Detail Detail Detail Detail Detail Detail


Lakotská halena, cca 1870

img img img img img


Leginy


Legíny Vrány/Plateau, cca 1850

img img img img img


Legíny Vrány, cca 1870

img img img


Ženské legíny Vrány cca 1870

img img


Pláště


Bizoní plášť, centrální/severní pláně, 1850

Bizoní plášť (i s hlavou) se srstí, stažený indiánským způsobem a vydělaný mozkem. Pás je vyšitý ursoními ostny na mozkem činěnou kůži pomocí zvířecích šlach a bílých a prachově modrých pony beads. Pás je dále ozdoben piktografickými výjevy hrdinských válečných činů (přírodní hlinky a klíh). Bizoní pláště patřily k základnímu oblečení indiánů plání. Pouze velmi málo z nich však bylo vyděláno i s hlavou bizona a jen velmi málo bylo zdobeno vyšívanými pásy společně s výjevy hrdinských skutků svého majitele. Takové pláště byly nejenom součástí oblečení a osobní identity majitele, ale také uměleckým dílem. Délka 240cm bez ocasu, 300cm s ocasem, šířka 210cm v nejširším místě.

img img img img img img img img img img


Čelenky a čapky


Čelenka, centrální/severní pláně 1840

Válečná čelenka z první poloviny 19.století mohla patřit náčelníkovi Vran. Odpovídá tomu její tvar, kdy pera jsou spíše "spadlá" dozadu, než by trčela nahoru, což je pro Vrány typické. Celkem jde o 24 ocasních per ze skalního orla. Očka na perech jsou vyrobena ze surové kůže a připevněna šlachou. Prachová pera jsou obarvená přírodními barvivy a připevněna pravou šlachou. Na konec každého pera je přilepen kousek hranostají kožešinky a obarvené koňské žíně. Korpus čelenky je vyroben z tuhé, mozkem činěné kůže (dryscrape). Ozdobný pásek je vyroben z použků surové kůže, které jsou omotány ursoními ostny v barvě oranžové, modré a černohnědé (barveno přírodními barvivy). Oblast mezi pery a nad páskem je vyplněna kousky hranostajích kožešin, nařezaných na drobné třásně. Závěsy na bocích jsou vyrobeny z hranostajích kůží, kdy každá byla rozříznuta na dva nebo tři díly a menší kusy opět sešity do trubiček. Pera po stranách jsou speciálně zpracovaná pera ze sovice sněžné a výra velkého. (Všechna pera pocházejí od českých sokolníků).

img img img img img


Čelenka, centrální/severní pláně 1850

Čelenka z ocasních per mladého skalního orla. Orlí a soví pera, obarvené chmýří, hranostaj, obarvené koňské žíně, surová kůže, přírodní a barvené ursoní ostny, mozkovice.

img img img img img

 

Mokasíny


Mokasíny s bočním švem, Upper Missouri, cca 1830

img img img img img

Mokasíny s bočním švem, Upper Missouri, cca 1830

Mokasíny s bočním švem z období okolo roku 1830. Mohou být Mandanské, Hidatské nebo Vraní. V oblasti nártu jsou zdobené ornamentem ve tvaru klíčové dírky, který sestává s rozety vytvoření technikou omotávaných koňských žíní a z lichoběžníkového panelu, sestávajícího ze tří řad proplétaného stehu. Ornament je olemován prachově modrými a bílými pony beads.

img img img img img


Mokasíny Vrány, cca 1870

img img img


Mokasíny Vrány, cca 1870

img img img


Mokasíny Vrány, cca 1870

img img img

 

Týpí tašky a tašky


Týpí tašky, centrální pláně cca 1840-50

img img img

 

Dýmky


Lakotská dýmka, cca 1850

img img img

 

Toulce


Toulec Vrány nebo Plateau, cca 1870

img img img img img

 

Toulec ze severních plání, cca 1830-40

img img img img

 

Toulec ze severních plání, cca 1830-40

img img img img

 

Pouzdra na nože


Detail Detail img img

 

Vyšívané pásy


Detail Detail Detail

 

Holstery a pouzdra na pušky


img img

 

img img img

 

Panenky


img